Życiodajne składniki.

Życiodajne składniki.

Życiodajne składniki.
autorem artykułu jest Jerzy Beka

Życiodajne składniki.
Witaminy są substancjami organicznymi biorącymi udział w podstawowych czynnościach organizmu. Umożliwiają życie i prawidłowe funkcjonowanie. , zapewniają wzrost, aktywność życiową i dobre samopoczucie. Czerpiemy je głównie z żywności albo z dostarczonych suplementów, organizm nie jest w stanie ich sam wytwarzać z małymi wyjątkami. Bez witamin niemożliwe jest utrzymanie życia ale nie można być zdrowym spożywając wyłącznie witaminy. Regulują nasz metabolizm poprzez system enzymatyczny, zużycie witamin w porównaniu do innych składników odżywczych jest stosunkowo małe, stanowią one jakby katalizator do różnych procesów zachodzących nieustannie w organizmie.
Większość żywności , którą spożywamy jest przetworzona a więc uboga w witaminy. Zachodzi tu pewien paradoks, produkowaną bowiem żywność, która sama w sobie powinna przecież posiadać witaminy wzbogaca się w sposób sztuczny. W tych warunkach stosowanie suplementacji jest jak najbardziej wskazane, przypominamy jednak ,że nadmiar szkodzi , są to bowiem tak czy inaczej związki chemiczne, uzyskane w nienaturalny sposób. Istnieje 6 ważnych składników odżywczych: węglowodany, białka, tłuszcze, składniki mineralne, witaminy i woda.
Mikroskładniki: witaminy i minerały nie dostarczają samodzielnie energii. Makroskładniki: węglowodany, tłuszcze i białka tak ale przy obecności mikroskładników. Dla łatwiejszego przyswojenia organizm rozkłada pożywienie na składniki odżywcze. W czasie trawienia pod wpływem enzymów ulegają rozpadowi na mniejsze i prostsze elementy chemiczne, następnie są wchłaniane do krwiobiegu przez ścianę jelita. Posiłek opuszcza żołądek w ciągu 3 do 5 godzin. Absorpcja składników odżywczych odbywa się jak już mówiliśmy w jelicie cienkim. W jelicie grubym następuje odprowadzenie wody. Wątroba magazynuje witaminy rozpuszczalne w tłuszczach.
Witaminy są oznakowane literami od a do u, większość z nich pochodzi ze źródeł naturalnych, suplementacje podawane są w różnych postaciach: tabletki, kapsułki, kapletki(rozpuszczalne dopiero w jelicie), kapsułki, proszki, płyny witaminowe, inhalacje, plasterki i implanty. Rozróżniamy witaminy rozpuszczalne w tłuszczach np. A, D, E, K , a także w wodzie . Oczywiście powszechnie wiadomo ,że witaminy naturalne, pochodzące z pożywienia nie przetworzonego są lepiej przyswajalne niż witaminy syntetyczne, rozpętała się nawet burza medialna jakoby to witaminy syntetyczne działały nawet szkodliwie i są to opinie często poparte dowodami w postaci badań naukowych.
W dzisiejszych czasach trudno jednak o idealne zbilansowanie diety i moim zdanie rozsądne spożywanie witamin nie może przynosić negatywnych skutków , powtarzam wszystko co dobre w przesadzie szkodzi, tak też jest z witaminami. Mogą one np. uczulać, wywoływać zaburzenia żołądkowo -jelitowe, czy nawet zatrucia. Ponieważ większość witamin jest rozpuszczalna w wodzie, organizm łatwo się ich pozbywa zanim je spożytkuje, dlatego bardzo często stosuje się formę tzw. retard czyli o przedłużonym działaniu. Są one tak przygotowane ,że bardzo wolno uwalniają się do organizmu i mogą być lepiej spożytkowane. Preparaty retard są bardziej skuteczne, następują najmniejsze straty wydalnicze i utrzymuje się stały poziom witamin we krwi w dzień i w nocy. W preparatach gotowych do spożycia oprócz samych witamin występują też inne składniki , są to : czynniki rozcieńczające albo wypełniające, substancje wiążące, substancje wygładzające, rozkładające (ułatwiające rozpad w organizmie), środki barwiące, substancje smakowe i słodzące, materiały powlekające, czynniki wysuszające , mają one jak można sądzić minimalny szkodliwy wpływ, są dopuszczone do spożycia. Jeśli uzupełniamy witaminy raz dziennie róbmy to po obiedzie, a generalnie po posiłkach. Witaminy muszą być podawane razem ze związkami mineralnymi, wtedy są najlepiej wchłaniane. Wybór suplementacji pozostawiam Państwu, jednak trzeba dobrze znać własny organizm , poprzeć decyzję badaniami lekarskimi i skonsultować z lekarzem , który traktuje witaminy poważnie a nie po macoszemu jak to się często w Polsce jeszcze zdarza. Artykuł oparto na Earl Mindell Biblia Witamin.
Jerzy Beka. http://dbajosiebie.webnode.com


--
http://dbajosiebie.webnode.com

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Zobacz takze:
Klient kontra Bank
Jak wykorzystać kampanie trackingowe w PP?
Jak zbliżyć się do Męskiego Ideału Kochanki Doskonałej?
Naucz się zamieniać negatywne emocje.
Dlaczego mężczyźni kłamią i udają?